Czy nazwy odmian marihuany wprowadzają konsumentów w błąd?

nazwy-odmian-marihuany
Spis treści

Niedawna analiza popularnych odmian marihuany ujawniła powszechne “niespójności genetyczne” dotyczące nazw odmian marihuany. Rodzą one pytania o to, co konsumenci rzeczywiście otrzymują, kupując marihuanę w coffee shopach lub sklepach z marihuaną w krajach, gdzie jest ona legalna.

Naukowcy zbadali 122 próbki 30 różnych odmian konopi otrzymanych z aptek w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że nazwy odmian marihuany nie wydają się być wiarygodnymi wskaźnikami rzeczywistego profilu genetycznego danego szczepu, które znajdziemy na wielu portalach dotyczących szczepów marihuany.

Nazwy odmian marihuany wprowadzają w błąd?

Szczepy ułożone od czystej sativy (100%) do czystej indiki (0%) – według kilku niezależnych źródeł. Od Durban Poison do Purple Kush

Może to zaskoczyć konsumentów, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dostępne na rynku szczepy konopi indyjskich są często reprodukowane poprzez klonowanie i tworzone z nasion “stabilnych szczepów”. Mimo to, naukowcy odkryli “dowody na zmienność genetyczną […] wskazującą na niespójność produktów dla pacjentów medycznych i użytkowników rekreacyjnych. ”

Podczas gdy wyniki tych badań mogą rozczarować użytkowników rekreacyjnych, to szczególny problem może to stanowić dla pacjentów używających marihuany medycznej, którzy poszukują określonych szczepów do leczenia różnych chorób.

Czynniki wpływające na różnice

Podstawowym problemem związanym z niespójnością odmian marihuany jest to, że marihuana na poziomie federalnym jest nielegalna, co ogranicza możliwości badawcze, a obecnie nie ma systemu “do weryfikacji szczepów” – napisali autorzy badań. Dlatego “dostawcy nie są w stanie dostarczać potwierdzenia szczepów”.

“Bez wdrożonych systemów weryfikacji istnieje możliwość błędnej identyfikacji i błędnego oznakowania roślin, tworzenia nazw roślin a nieznanego pochodzenia, a nawet zmiany nazwy lub ponownego etykietowania roślin o znanych nazwach dla lepszej sprzedaży. […] Sugerujemy stosowanie metod opartych na genetyce, w celu dostarczenia informacji identyfikacyjnych dla szczepów na rynku medycznym i rekreacyjnym. “

Hezekiah Allen, dyrektor wykonawczy California Growers Association, powiedział Marijuana Moment, że zgadza się z tym zaleceniem.

“Od wielu lat apelujemy o system oparty na badaniach naukowych. […] Posiadanie uniwersytetów, które w końcu są w stanie zaangażować się w tego rodzaju badania, jest jednym z najbardziej ekscytujących wyników reformy prawnej” – powiedział Allen.

W nowym badaniu, które nie zostało poddane przeglądowi, naukowcy z University of Northern Colorado wskazali również, że zwiększona liczba krzyżówek odmian konopi indyjskich (hybrydy) przyczyniła się do niespójności genetycznych.

Zatarte różnice między indiką i sativą?

Nie tylko szczepy wykazały zmienność genetyczną. Badanie wskazało również, że kategorie konopi indyjskich “indica“, “sativa” i “hybrydy” mogą być niewiarygodne.

“Jeśli wcześniej występowało zróżnicowanie genetyczne w powszechnie postrzeganych typach Sativa i Indica, nie jest ono już wykrywalne w neutralnych markach genetycznych [używanych przez naukowców]”, wynika z badania. “Rozległa hybrydyzacja i selekcja prawdopodobnie stworzyła efekt homogenizacji i wymazała dowody na potencjalnie rozbieżności w genotypach.”

Ustalenia zespołu badawczego są zgodne z wynikami badania opublikowanego w 2015 roku w czasopiśmie PLOS ONE, w którym przeanalizowano również genetykę konopi indyjskich i ustalono, że “nazwy odmian marihuany często nie odzwierciedlają tożsamości genetycznej”.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ultimatebicz
ultimatebicz
10 miesięcy temu

Błagam, dajcie jakieś możliwości zgłaszania błędów, bo tych trafia się od groma, chętnie bym zgłosił, ale gdzie? Pierwszy przykład z brzegu GG#4 to w rzeczywistości 37% sativa, a jest napisane, że wyraźnie dominuje sativa. Odwrotnie, po prostu.

Michał
Michał
1 rok temu

Oczywiście, że nazwy moga wprowadzać w bląd. Weźmy pierwszy lepszy przykład: Amnesia XD Ale jeszcze bardziej wprowadza w błąd nadawanie popularnych nazw odmian marihuany szczepom CBD!

ultimatebicz
ultimatebicz
Reply to  Michał
10 miesięcy temu

To już nie błąd, a chwyt marketingowy, cóż poradzić. Szkodliwość raczej niewielka.