Niedobory składników odżywczych w uprawie marihuany – Poradnik

Niedobory składników odżywczych w uprawie konopi
Spis treści

Nierzadko zdarza się, że rośliny konopi doświadczają pewnego rodzaju niedoboru podczas swojego cyklu życia. Dobrą wiadomością jest to, że zawsze istnieje szybki sposób na rozwiązanie problemu z większością niedoborów składników odżywczych, pod warunkiem, że są one odpowiednio leczone i wcześnie wykryte. Niedobory łatwiej jest wykryć podczas prowadzenia uprawy indoor, którą możemy regularnie doglądać. Prowadzenie uprawy outdoor, którą odwiedzamy raz na jakiś czas sprawia, że później możemy wykryć ewentualne braki składników odżywczych i mamy mniej czasu na reakcję. Ten przewodnik pomoże Ci zdiagnozować ewentualne niedobory składników odżywczych w roślinach konopi.

Zdrowa roślina konopi

Zdrowa roślina konopi bez widocznych oznak niedoborów składników odżywczych
Zdrowa roślina konopi bez widocznych oznak niedoborów składników odżywczych

Zwykle, gdy myślimy o roślinie konopi, wyobrażamy sobie duże, oszronione kwiaty otoczone krzaczastymi, soczyście zielonymi liśćmi. Dobrze prosperująca roślina marihuany wymaga jedynie światła słonecznego, powietrza, wody i niektórych składników odżywczych. Wszelkie problemy roślina będzie komunikować przez różne zmiany fizyczne. Oznaki te są zazwyczaj widoczne na liściach rośliny.

Zdrowa roślina konopi ma naturalny zielony kolor i wygląd, jakiego można by się spodziewać. Łatwo jest stwierdzić, kiedy jest problem, ponieważ liście nie będą wyglądać na zdrowe. Nawet jeśli roślina konopi rośnie dobrze, codzienne monitorowanie liści sprawia, że niedobory można wykryć wcześnie, zanim staną się zbyt poważne.

Mobilne i niemobilne składniki odżywcze

Zrozumienie różnicy między mobilnymi i niemobilnymi składnikami odżywczymi ułatwia zdiagnozowanie niedoboru w roślinie konopi. Minerały te można odróżnić po tym, jak są w stanie przenieść się z miejsca ich przechowywania w roślinie do innych obszarów rośliny.

W przypadku niedoboru mobilne składniki odżywcze mogą zostać przeniesione z liści na inne liście, które tego bardziej potrzebują. Oznacza to, że wymagany minerał zostanie wysłany z magazynów w starszych liściach wachlarzowych, aby wesprzeć wzrost nowych liści. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że rośliny konopi żółkną od dołu do góry pod koniec swojego cyklu życia, to jest to efekt zużywania pozostałych mobilnych składników mineralnych.

Niemobilne składniki odżywcze nie są łatwo dostępne dla roślin, tak jak mobilne składniki odżywcze. Raz przechowywane w roślinie konopi nie mogą być redystrybuowane i nie przemieszczają się. Problem polega na tym, że rośliny zaczynają wykorzystywać świeże minerały wysyłane do nowego wzrostu liści. Niedobory nieruchomych składników odżywczych mogą poważniej zahamować rozwój roślin, ponieważ rośliny muszą ciężej pracować, aby znaleźć i dostarczyć składniki odżywcze do nowych liści.

Dlaczego moja roślina konopi ma niedobór składników?

Rośliny konopi mogą w dowolnym momencie życia doświadczyć niedoboru. Jeśli rośliny otrzymują dużo światła słonecznego i wody, jest całkiem prawdopodobne, że problem ma związek z niedoborem składników odżywczych. Istnieje jednak kilka innych czynników, które mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego twoja roślina konopi może cierpieć z powodu niedoboru składników odżywczych.

PH

Prawidłowy poziom pH dla uprawy konopi w glebie wynosi 6-7. W przypadku hydroponicznej uprawy konopi pH powinno wynosić 5,8.
Prawidłowy poziom pH dla uprawy konopi w glebie wynosi 6-7. W przypadku hydroponicznej uprawy konopi pH powinno wynosić 5,8.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz w glebie czy hydro, kwasowość lub zasadowość podłoża jest niezwykle ważna dla prawidłowego wchłaniania składników odżywczych. pH określa, jak skutecznie niektóre minerały są dostarczane z korzeni do rośliny. Jeśli poziom pH spadnie poniżej prawidłowego zakresu, różne składniki odżywcze zaczną się blokować.

W przypadku uprawy w glebie, idealny zakres pH wynosi od 6 do 7, podczas gdy w przypadku hydroponiki konopie najlepiej rosną przy pH około 5,8. Wynika to z wymiany kationów i sposobu, w jaki korzenie pobierają minerały w różnych podłożach. W glebie minerały mają pożywkę do wchłonięcia, natomiast w wodzie wymiana zachodzi bezpośrednio między wodą a korzeniami.

Różne niedobory składników odżywczych

Teraz przyjrzyjmy się niektórym minerałom, których brak może spowodować niedobór składników odżywczych. Można je podzielić na dwie kategorie: makroelementy i mikroelementy.

Makroelementy to minerały intensywnie zużywane przez roślinę, a mikroelementy to śladowe składniki odżywcze stosowane w bardzo małych ilościach. Wodór, tlen i węgiel są uważane za makroelementy, ale nie będziemy ich tutaj omawiać, ponieważ zakładamy, że twoje rośliny mają wystarczającą ilość powietrza i wody.

Azot (N)

Niedobór azotu jest częstym problemem w uprawie konopi. Azot wykorzystywany jest przede wszystkim w fazie wegetatywnej i jest niezbędny do produkcji chlorofilu. Bez niego proces fotosyntezy nie przebiega prawidłowo, a liście żółkną, ponieważ rezerwy pobierane są z dolnych liści wachlarzowych.

Niedobór azotu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Azotu (N) w roślinie konopi

Objawy niedoboru azotu:

  • Żółknięcie liści w dolnych partiach rośliny podczas fazy wegetatywnej
  • Liście wysychają, zwijają się i opadają
  • Powolny wzrost

Wskazówka: Żółknięcie (chloroza) jest zjawiskiem normalnym pod koniec fazy kwitnienia i zdrowym znakiem, że roślina konopi jest pozbawiona składników odżywczych przed zbiorem.

Fosfor (P)

Fosfor odgrywa dużą rolę w zdolności rośliny konopi do fotosyntezy i reprodukcji. Jako makroskładnik jest potrzebny w dużych ilościach w okresie kwitnienia do produkcji żywicy. Niedobory fosforu nie są zbyt częste, ponieważ ten związek zwykle obficie występuje w nawozach i podłożach przygotowanych do uprawy, jednak nadal mogą wystąpić problemy z powodu nierównowagi pH.

Niedobór fosforu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Fosforu (P) w roślinie konopi

Objawy niedoboru fosforu:

  • Spowolnienie wzrostu
  • Niedobór działa do wewnątrz od końcówek liści
  • Liście wachlarzowe zmieniają kolor na rdzawofioletowy/brązowy/żółty
  • Części liści zawijają się

Wskazówka: Fosfor może zostać zablokowany z powodu niskich temperaturach i nadmiernego podlewania. Utrzymuj temperaturę w uprawie powyżej 15°C.

Potas (K)

Potas jest szczególnie ważny w okresie kwitnienia do produkcji kwiatów. Oprócz tego, że jest niezbędny do wzrostu roślin, potas pomaga chronić przed szkodnikami i chorobami, poprawiając zdolności obronne i ogólne funkcję rośliny konopi. Potas jest również odpowiedzialny za dużą część tego, jak rośliny rozpraszają cukry lub odparowują wodę.

Niedobór potasu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Potasu (K) w roślinie konopi

Objawy niedoboru potasu:

  • Podwyższona temperatura rośliny
  • Przyspieszona transpiracja (schnięcie rośliny)
  • Matowe/nienasycone liście
  • Przypalone krawędzie liści zmieniają kolor na żółty/brązowy

Wskazówka: dodanie azotu może zmniejszyć wchłanianie potasu i odwrotnie.

Wapń

Rośliny konopi potrzebują wapnia do rozwoju komórek. Niedobór wapnia jest mniejszym problemem w uprawach glebowych, ponieważ poziom pH jest wyższy niż w hydroponice. Niedobory występują zwykle z powodu zimnych, wilgotnych warunków, gdy gleba lub podłoże są zbyt kwaśne. Powoduje to problemy z transportem składników odżywczych.

Niedobór wapnia w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Wapnia (Ca) w roślinie konopi

Objawy niedoboru wapnia:

  • Słabe łodygi
  • Niedobór najpierw wpływa na nowe/świeże części rośliny
  • Brązowe plamy na górnych liściach wachlarzowych
  • Niedobór pokazuje się w obszarach wystawionych na działanie światła

Wskazówka: Użyj dolomitu, aby zapobiec niedoborom wapnia.

Magnez

Magnez to niemobilny składnik odżywczy, który umożliwia roślinie konopi przekształcanie światła w energię, co czyni go kluczowym elementem w procesie fotosyntezy. Magnez jest głównym składnikiem chlorofilu, który pozwala na syntezę węglowodanów i cukrów dla rośliny. Jeśli pH jest zbyt niskie, nie zostanie wchłonięta wystarczająca ilość magnezu i roślina konopi szybko ucierpi.

Niedobór magnezu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Magnezu (Mg) w roślinie konopi

Objawy niedoboru magnezu:

  • Dolne liście dotknięte są jako pierwsze
  • Jasne brzegi liści
  • Wysuszone krawędzie liści
  • Mogą pojawić się brązowe plamy i czerwone łodygi

Wskazówka: Różnego typu sole Epsom mogą być stosowane w celu uzupełnienia niedoboru magnezu.

Siarka

W rzadkich przypadkach rośliny konopi mogą doświadczyć niedoboru siarki. Siarka sprzyja efektywnemu wykorzystaniu azotu oraz tworzeniu chlorofilu i terpenów. Objawy niedoboru siarki są bardzo podobne do niedoboru azotu i są najbardziej widoczne poprzez żółknięcie nowszych liści. Może to być szczególnie problematyczne podczas kwitnienia, ponieważ mocno zaatakowane kwiaty zaczynają obumierać z powodu braku białka.

Niedobór siarki w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Siarki (S) w roślinie konopi

Objawy niedoboru siarki:

  • Żółknięcie zaczyna się u nasady palców liści i przechodzi w górę
  • Przebarwienia pod liśćmi
  • Nuty czerwieni i różu

Wskazówka: Grzyby mikoryzowe są korzystne dla gleby i zwiększają zawartość siarki.

Żelazo

Problemy z żelazem często wynikają z niedoborów lub nadmiaru innych minerałów, takich jak wapń czy cynk. Objawy wyglądają jak niedobór magnezu, chociaż jeśli problem jest związany z żelazem, to żółknięcie zacznie się od wierzchołka rośliny. Wysoki poziom pH lub nadmierne podlewanie są również często przyczyną niedoboru żelaza. Na szczęście rośliny konopi mogą szybko zregenerować się po prawidłowym leczeniu.

Niedobór żelaza w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Żelaza (Fe) w roślinie konopi

Objawy niedoboru żelaza:

  • Nowe liście całkowicie żółte
  • Niedobór zaczyna się u podstawy liści wachlarzowych
  • Chloroza między nerwami liści

Wskazówka: Mączka z krwi jest doskonałym źródłem azotu i żelaza. Używaj wysokiej jakości odżywek i unikaj tanich odżywek.

Miedź

Miedź jest potrzebna roślinie konopi tylko w śladowych ilościach i w rzeczywistości jest trująca, jeśli zostanie dodana w zbyt dużych ilościach. Podłoża uprawowe, w tym gleba, zwykle nie zawierają miedzi, ale rośliny i tak ją otrzymują, ponieważ większość wody z kranu zawiera ją w niewielkich ilościach. Miedź pomaga rozkładać węglowodany i jest niezbędna do prawidłowej produkcji kwiatów. Jeśli niedobór się pogorszy, znacznie wpłynie to na plony.

Niedobór miedzi w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Miedzi (Cu) w roślinie konopi

Objawy niedoboru miedzi:

  • Zdeformowane/skręcone liście
  • Kolory zielone ciemnieją z odcieniami niebieskiego/fioletowego
  • Krawędzie liści żółkną lub bledną
  • Palce liści zaczynają się zawijać pod spód

Wskazówka: Sprawdź swoje podłoże przed użyciem, aby wiedzieć, jakie zawiera minerały.

Cynk

Jako część białek i hormonów cynk wspomaga wzrost gałęzi, łodyg i ogólnej struktury roślin. Wzmacnia błony liści i nadaje roślinom wytrzymałość. Brak cynku powoduje osłabienie funkcji enzymów, co prowadzi do małych roślin o niskich plonach. Znaki niedoboru cynku są wyraźnie widoczne poprzez zmiany w liściach.

Niedobór cynku w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Cynku (Zn) w roślinie konopi

Objawy niedoboru cynku:

  • Żyłki liści kurczą się
  • Chloroza między nerwami liści
  • Rośliny przestają rosnąć pionowo / nie rozkrzaczają się
  • Palce liści ostatecznie wysychają

Wskazówka: Stosowanie roztworu cal/mag może pomóc w rozwiązaniu niedoborów cynku.

Mangan

Niedobór manganu nie jest zbyt powszechny. Jednak ten mikroelement jest kluczowym elementem dla energicznego wzrostu roślin. Fotosynteza i metabolizm azotu to dwa główne zastosowania manganu. Wykorzystuje również żelazo do produkcji chlorofilu, co oznacza, że wysoki poziom żelaza może powodować blokadę dla wzrostu rośliny.

Niedobór manganu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Manganu (Mn) w roślinie konopi

Objawy niedoboru manganu:

  • Cętkowane szare/brązowe/fioletowe plamy
  • Górne części rośliny dotknięte są jako pierwsze wcześnie
  • Podobny do niedoboru magnezu
  • Silnie zaatakowane liście więdną

Wskazówka: Zachowaj ostrożność podczas dodawania manganu, ponieważ poziom żelaza może zostać zachwiany.

Molibden

W niewielkich ilościach, molibden jest niezbędny do przetwarzania enzymów w roślinie konopi. Ten niedobór minerałów może być trudny do wykrycia. Niskie pH i niskie temperatury są zwykle przyczyną niedoboru molibdenu.

Niedobór molibdenu w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Molibdenu (Mb) w roślinie konopi

Objawy niedoboru molibdenu:

  • Czerwone/różowe krawędzie liści
  • Zażółcenie międzynerwowe
  • Żyły mogą zmienić kolor na ciemniejszy, ciemnozielony
  • Cętkowane plamy

Wskazówka: Przepłucz glebę i dostosuj pH, jeśli w roślinach konopi wystąpi niedobór molibdenu.

Bor

Bor jest niezbędny do rozwoju struktury roślin, od ścian komórkowych po ochronne błony liści. Zwykle problem pojawia się, gdy rośliny wysychają zbyt mocno i nie otrzymują wystarczającej ilości wody. Rośliny konopi z niedoborem boru mają tendencję do doświadczania innych niedoborów w tym samym czasie, co utrudnia diagnozę.

Niedobór boru w uprawie marihuany
Objawy niedoboru Boru (B) w roślinie konopi

Objawy niedoboru boru:

  • Łodygi i gałęzie rośliny miękną/słabną
  • Nowe pędy zawijają się, stają się szare/brązowe
  • Zahamowanie rozwoju nowych pędów
  • Na liściach pojawiają się suche plamy
  • Korzenie zaczynają umierać

Wskazówka: Utrzymuj wyższy poziom wilgotności, aby uniknąć niedoborów boru. Kwas borowy można również mieszać z wodą.

Podsumowanie niedoborów składników odżywczych w konopiach

Niedobory składników odżywczych w konopiach nie powinny stanowić problemu, jeśli karmisz rośliny odpowiednią ilością minerałów. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych nawozów, które zaspokoją te podstawowe wymagania, zapewniając Twoim roślinom konopi wszystko, czego potrzebują do uzyskania wysokiej jakości plonów. Pamiętaj tylko, aby nie przekarmiać roślin, utrzymywać stabilne środowisko i monitorować pH, a wszystko będzie dobrze.

Źródło: Expert System for Diagnosing Mobile and Immobile Nutrients Deficiency of Plants. – Saleem, Husnain & Khan, Abdur Rashid & Jilani, Tehseen. (2020)