Wyszukaj::
Top
 

Uprawa marihuany outdoor: Poradnik dla początkujących

Nasiona marihuany

Uprawa marihuany outdoor może być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale może być także trudna, frustrująca i kosztowna. Dla hodowców o ograniczonych zasobach, którzy chcą uprawiać marihuanę na zewnątrz, uprawa w pomieszczeniach może okazać się zbyt kosztowna.

Dobrą wiadomością jest to, że mały ogród na outdoorze może dać dużo marihuany o wysokiej jakości bez dużych inwestycji pieniężnych. Będzie dobrze, jeśli masz dostęp do słonecznego miejsca na prywatnym podwórku. Może to być również balkon, taras lub dach, jednak musisz mieszkać w kraju, w którym jest to legalne.

Nasz przewodnik “uprawa marihuany outdoor” pokaże Ci różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć pierwszą uprawę na świeżym powetrzu.

susz konopny CBD

Krok 1: Zidentyfikuj klimat

Uprawa marihuany outdoor wymaga, aby dobrze rozumieć klimat w miejscu zamieszkania. Konopie indyjskie bardzo łatwo dostosowują się do różnych warunków, ale nadal są podatne na ekstremalne warunki pogodowe.

Utrzymujące się temperatury powyżej 30° C spowodują, że rośliny przestaną rosnąć. Temperatura poniżej 12 ° C może również spowodować uszkodzenia i zahamowanie wzrostu, a nawet śmierć rośliny. Ulewne deszcze i silne wiatry mogą powodować fizyczne uszkodzenia roślin i zmniejszać plony. Nadmierna wilgoć może prowadzić do pleśni i rozwoju mączniaka prawdziwego, zwłaszcza podczas kwitnienia.

Oprócz schematów pogodowych, musisz zrozumieć, jak zmienia się długość dnia podczas sezonu. Na przykład na 41 ° szerokości geograficznej północnej (Barcelona), w czasie przesilenia letniego (najdłuższy dzień w roku) będzie nieco ponad 15 godzin światła dziennego. Na 47 ° szerokości geograficznej (Seattle) będziesz mieć około 16 godzin światło dzienne tego samego dnia.

Krok 2: Wybierz miejsce (spot)

Spot do uprawy marihuany outdoor

Uprawa marihuany outdoor ma jeden szczególny aspekt – wybór miejsca. Jest to najważniejsza decyzja, którą podejmiesz, szczególnie jeśli sadzisz bezpośrednio w ziemi. Twoje rośliny konopi powinny otrzymywać co najmniej 5 do 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Najlepiej w południe, kiedy jakość światła jest najlepsza.

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której utrzymujące się temperatury w ciągu dnia przekraczają 30 ° C, możesz wybrać miejsce, w którym na początku dnia pojawi się bezpośrednie słońce i lekko zacienione w najgorętszych częściach dnia. Obszar, w którym wiatr jest stały, jest również dobrym wyborem w gorącym klimacie, chociaż zwiększy to zużycie wody.

Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie wieją silne wiatry, powinieneś rozważyć sadzenie w pobliżu takiego miejsca, jak ściana, ogrodzenie lub duże krzewy. Hodowcy żyjący w chłodniejszym klimacie, mogą czerpać korzyści z sadzenia w pobliżu obiektu, który zatrzymuje ciepło. Dobrym wyborem będzie uprawa marihuany outdoor przy ścianie z cegły od strony południowej lub przy ogrodzeniu. Hodowcy w gorącym klimacie zdecydowanie powinni omijać te miejsca.

Wreszcie, należy wziąć pod uwagę ochronę prywatności i bezpieczeństwo. Większość ludzi chce, aby uprawa marihuany outdoor była ukryta przed sąsiadami i potencjalnymi złodziejami. Wysokie ogrodzenia i duże krzewy lub drzewa są najlepszym rozwiązaniem, chyba że mieszkasz w zacisznym miejscu.

Niektórzy ludzie sadzą marihuanę na balkonach lub dachach, które są osłonięte przed wzrokiem innych osób. Inni budują ciężkie klatki druciane, aby powstrzymać złodziei i zwierzęta. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić, pamiętaj, że konopie w warunkach outdoor mogą urosnąć nawet do 3 metrów, więc odpowiednio dobierz miejsce.

Krok 3: Zdobądź trochę ziemi

Gleba składa się z trzech podstawowych składników w różnych proporcjach:

  • Glina
  • Piasek
  • Muł

Rośliny konopi potrzebują dobrze osuszonej, lekko kwaśnej gleby bogatej w substancje organiczne, aby mogły się rozwijać. Jeśli zdecydujesz się sadzić bezpośrednio w ziemi, musisz zrozumieć skład gleby i odpowiednio ją zmienić.

Piaszczysta gleba jest łatwa w obróbce, bardzo dobrze się osusza i szybko się ogrzewa, ale nie utrzymuje dobrze składników odżywczych, szczególnie w deszczowym środowisku. Będziesz musiał wykopać duże dziury dla swoich roślin i dodać takie rzeczy, jak kompost, mech torfowy i włókno kokosowe, które pomogą połączyć glebę, zapewniając obieg składników odżywczych i powietrza. W gorącym klimacie gleba piaszczysta powinna być zbita, aby pomóc w zatrzymywaniu wody i aby korzenie zbytnio się nie nagrzewały.

Krok 4: Zbierz trochę nawozu

Rośliny konopi wymagają dużej ilości pokarmu w ciągu całego cyklu życia. Głównie zależy im na takich związkach jak azot, fosfor i potas. Sposób ich podawania zależy od metody uprawy i składu gleby.

Nawozy  przeznaczone dla ogrodników domowych (takie jak biohummus na wzrost wegetacyjny i Planton K na okres kwitnienia), mogą być stosowane, jeśli dobrze rozumie się w jaki sposób działają i jakie składniki potrzebują rośliny, ale na ogół powinny ich unikać mniej doświadczeni hodowcy. W lokalnym sklepie growshop możesz kupić odżywki do roślin zaprojektowane specjalnie dla konopi indyjskich. Są one często drogie i nieodpowiednio stosowane mogą uszkodzić bakterie glebowe, ponieważ na ogół składają się z syntetycznych soli mineralnych i przeznaczone są do uprawy bez gleby.

Organiczna uprawa marihuany outdoor

Wielu hodowców doświadczonych w uprawie outdoor, preferuje ekologiczne metody nawożenia. Istnieje wiele różnych nawozów naturalnych i organicznych dostępnych w lokalnych sklepach, takie jak mączka z krwi, mączka kostna, mączka rybna, guano nietoperzy i mączka z wodorostów. Wiedza o tym, czym są i jak działają, będzie niezwykle przydatna w uprawie na świeżym powietrzu.

Skoncentruj się na produktach, które są najtańsze i najłatwiej dostępne. Niektóre z tych materiałów szybko uwalniają składniki odżywcze i są z łatwością przyswajane przez roślinę, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu, aby uwolnić składniki, która są użyteczne dla konopi. Po przetestowaniu gleby można uzyskać bardzo przydatne informacje na temat rodzajów i ilości nawozów, których należy użyć. Jeśli nie masz pewności, ile należy ich użyć, zachowaj ostrożność; zawsze możesz podać składniki odżywcze swoim roślinom, jeśli zaczynają wykazywać braki.

Inną metodą nawożenia, która jest coraz częściej stosowana w dzisiejszych czasach, jest gleba wstępnie nawożona ekologicznie, czyli “super-gleba”, która może być domowa lub kupowana w sklepie. Tak czy inaczej, jest droższa niż zwykła gleba, ale nie wymaga prawie żadnego nawożenia, ponieważ wszystkie wymagane składniki odżywcze już już w niej są. Po prostu wykop duże otwory dla swoich roślin, wypełnij je do połowy super-glebą, a na górze ziemią doniczkową.

Krok 5: Podlej swoje rośliny

Podlewanie konopiPodczas gdy uprawa marihuany outdoor ma jedną podstawową zaletę – deszcz i wody gruntowe, które nie występują w uprawach indoor, najprawdopodobniej będziesz często podlewał rośliny, szczególnie w cieplejszych miesiącach letnich. Duże rośliny konopi mogą zużywać do 10 litrów wody dziennie w ciepłe dni. Hodowcy, którzy żyją w gorących, suchych miejscach, często umieszczają gliniastą ziemię lub skały pod swoimi otworami do sadzenia, aby spowolnić drenaż, lub sadzą rośliny w płytkich zagłębieniach, do których spływają wody gruntowe. Dodawanie absorbujących wodę kryształów polimeru do gleby jest kolejnym dobrym sposobem na poprawę retencji wody.

Jeśli żyjesz w wyjątkowo deszczowym klimacie, być może będziesz musiał podjąć kroki w celu poprawy drenażu wokół uprawy. Korzenie konopi indyjskich są bardzo podatne na grzyba, gdy są uprawiane w warunkach podmokłych. Te techniki obejmują:

  • Sadzenie w podwyższonych kopcach
  • Kopanie rowów, które kierują wodę z dala od uprawy
  • Dodawanie do ziemi rzeczy takich jak żwir, kamyki gliniaste i perlit

Woda z kranu

Jeśli używasz wody z kranu lub studzienki, warto ją najpierw przetestować. Woda może zawierać duże ilości rozpuszczonych minerałów, które mogą gromadzić się w glebie i wpływać na poziom pH. Woda może mieć również wysoki poziom chloru, który może zabić mikroorganizmy żyjące w glebie. Z tego powodu wiele osób filtruje wodę korzystając z filtrów Brita, dzięki którym przefiltrowana woda ma odpowiednie pH do uprawy konopi.

Ziemia w doniczkach wysycha znacznie szybciej niż sadzonki w ziemi i często wymagaj podlewania każdego dnia. Rośliny uprawiane w gorących i / lub wietrznych warunkach będą również wymagały częstszego podlewania; wysokie temperatury i wiatry zmuszają roślinę do szybszego wzrostu. Pamiętaj, że nadmierne podlewanie jest najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących hodowców. Zasada jest taka – podlewamy roślinę wodą, a następnie czekamy, aż górne 3 centymetry ziemi będą całkowicie suche. Wtedy podlewamy je ponownie. Niedrogie mierniki wilgotności gleby są dobrym narzędziem dla początkujących.

Krok 6: Uprawa marihuany outdoor w doniczkach

Uprawa marihuany outdoor w doniczkachUprawa marihuany outdoor w doniczkach jest często dobrym wyborem dla hodowców, którzy nie mają idealnego miejsca do uprawy. Istnieje wiele korzyści płynących z uprawy w doniczkach, ale są również wady. Jeśli nie jesteś w stanie wykopać dziur w ziemi i wymieszać gleby, doniczki będą jedynym rozwiązaniem na uprawę marihuany outdoor.

Jeśli nie masz odpowiedniego miejsca do uprawy bezpośrednio w ziemi, zapewne do uprawy użyjesz doniczek. Te będziesz mógł przemieszczać w ciągu dnia, aby wykorzystać jak najwięcej słońca lub chronić rośliny przed nadmiernym ciepłem lub wiatrem.

Mniejsza doniczka = mniejsza roślina

Uprawa marihuany outdoor jest często prowadzona w doniczkach, zwłaszcza przez początkujących hodowców. Jednak rośliny uprawiane w doniczkach, wiadrach lub beczkach będą prawdopodobnie znacznie mniejsze niż te posadzone w ziemi. Dzieje się tak dlatego, że wzrost ich korzeni jest ograniczony wielkością pojemnika. Z reguły im większy jest korzeń, tym większa roślina. Wielkość doniczki będzie determinować wielkość rośliny, chociaż możliwe jest hodowanie dużych roślin w małych pojemnikach, jeśli stosuje się odpowiednią technikę.

Ogólnie rzecz biorąc, 15-20 litrów to najmniejszy rozmiar doniczki, którego chcesz użyć. 35-40 litrów lub więcej jest zalecane, aby uzyskać naprawdę duże rośliny. Bez względu na rozmiar, musisz chronić korzenie swoich roślin przed przegrzaniem podczas ciepłej pogody. Doniczki z glebą mogą szybko osiągnąć temperaturę 35 ° C lub więcej w upalny dzień. To poważnie ograniczy wzrost roślin, więc należy zacieniać doniczki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. I wreszcie, w okresie letnim będziesz musiał podlewać ziemię w doniczkach znacznie częściej, nawet każdego dnia. Intensywnie podlewaj rośliny rano, aby przez cały dzień miały odpowiednią podaż.

Krok 7 – chroń swoje rośliny konopi

Uprawa marihuany indoor ma tę zaletę, że możemy kontrolować środowisko uprawy. Uprawa marihuany outdoor wymaga jednak, aby hodowcy konopi stosowali techniki ochronne. Dzięki nim, rośliny są chronioneprzed burzami i innymi zdarzeniami pogodowymi, które mogą je uszkodzić, a nawet zabić.

Zmiany temperatury

Temperatury poniżej 5 ° C mogą szybko uszkodzić większość roślin konopi. Jeśli żyjesz w klimacie, w którym późną wiosną lub wczesną jesienią występują mrozy, najprawdopodobniej będzie trzeba użyć kloszy na rośliny lub zamontować prowizoryczną szklarnię.

Wiatr

Silne wiatry mogą łamać gałęzie, uszkadzać trichomy i stresować rośliny, przez co będą podatne na szkodniki i choroby. Jeśli Twoja uprawa marihuany outdoor znajduje się w szczególnie wietrznym miejscu lub spodziewasz się szczególnie mocnego wiatru, zaleca się stworzenie osłony od wiatru. Wystarczy wbić 4 mocne patyki wokół rośliny i przymocować do nich perforowane tworzywo sztuczne.

Deszcz

Chociaż nawadnianie Twojej uprawy jest pomocne, to deszczowe dni są ogólnie postrzegany jako problem dla hodowców konopi. Deszcz może poważnie uszkodzić uprawy i powodować problemy z pleśnią i grzybami, szczególnie w okresie kwitnienia. Jeśli letnie i wczesne jesienne deszcze są normą w Twoim regionie, dobrze jest wybrać odmianę, która ma naturalną odporność na pleśń. Upewnij się, że Twoje rośliny wspierane są siatką lub patykami. Woda deszczowa zbiera się na liściach i kwiatach, zwiększając wagę rośliny i łamiąc gałęzie. W przypadku kilkudniowych opadów można użyć plastikowych folii i kołków. Można również zbudować tymczasowy schron nad roślinami, gdy wiadomo, że deszcz nie potrwa 15 minut.

Szkodniki

Ochrona uprawy konopi przed szkodnikami może być trudna. Jelenie i króliki to szkodniki, które z łatwością sobie radzą z ogrodzeniami i klatkami. Jeśli chodzi o pełzające i latające owady, które mogą atakować twoje rośliny, sprawa staje się trochę trudniejsza. Najlepszą ochroną jest utrzymanie zdrowych roślin; najzdrowsze rośliny konopi mają naturalną odporność na szkodniki, dzięki którym drobna inwazja szkodników jest łatwa do opanowania. Dobrym pomysłem jest także oddzielenie roślin konopi od innych kwiatów, warzyw i roślin ozdobnych. Szkodniki żyjące na nich mogą z łatwością się rozprzestrzenić się na konopie.

Codziennie sprawdzaj swoje rośliny konopi pod kątem oznak działalności szkodników. Inwazja jest o wiele łatwiejsza do opanowania, jeśli wyłapiesz ją wcześniej. Mycie roślin łagodnym roztworem wody i mydła może zatrzymać drobną zarazę. W przypadku, gdy to nie zadziała, istnieje wiele organicznych środków owadobójczych przeznaczonych do stosowania w uprawie konopi indyjskich. Są one dość skuteczne, jeśli są prawidłowo stosowane.

Krok 8: Określ genetykę roślin konopi

Uprawa marihuany na zewnątrz - outdoor

Sukces Twojej uprawy marihuany outdoor zależeć będzie w dużym stopniu od wyboru odpowiedniej odmiany. Powinna być ona dostosowana jest pod względem klimatu i lokalizacji. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie uprawia się konopie indyjskie, to masz szczęście! Istnieje duża szansa, że jest wiele odmian, które okazały się skuteczne, lub zostały wyhodowane specjalnie dla twojego klimatu.

Niedopasowanie odmiany do klimatu

Niektóre odmiany po prostu nie rosną dobrze w nieprzyjaznym dla nich klimacie, czego najlepszym przykładem są tropikalne odmiany sativa. Rośliny konopi zaczynają kwitnąć, gdy dni zaczynają się skracać. Tropikalne odmiany rośliny są przystosowane do obszarów położonych bliżej równika, gdzie długość dnia nie zmienia się tak bardzo. Kiedy próbujesz wyhodować je na północnych szerokościach geograficznych, zaczynają kwitnąć o wiele za późno, aby móc skorzystać z późnego lata. Odmiany te mogą również kwitnąć o 50-100% dłużej. Z tego powodu czasami kwitnienie może zakończyć się w grudniu, czyli zdecydowanie za późno.

Nasiona marihuany vs. klony na outdoor

Podczas gdy wielu doświadczonych hodowców outdoor uprawia konopie z klonów (ukorzenione sadzonki, które będą genetycznie identyczne do rośliny, z której zostały pobrane), ogrodnicy outdoorowi często wolą uprawiać marihuanę z nasion. Obie opcje mają swoje zalety i wady.

Klony na outdoor

Klonowanie wymaga “rośliny matki”, która jest rośliną naświetlaną przez 16-24 godzin, aby zapobiec jej kwitnieniu. Korzyść z tego sposobu polega na tym, że na “rośliny matki” wybierane są te rośliny, które wytwarzają wysokiej jakości kwiaty, a wszystkie klony będą roślinami żeńskimi, które wykazują te same cechy co matka. Klony muszą być ukorzenione w pomieszczeniach zamkniętych, aby stwardniały tak, jak sadzonki, które zaczęły rosnąć w pomieszczeniu.

Jedną wadą jest to, że klony są mniej energiczne niż rośliny z nasion. Oznacza to, że rośliny mogą być mniejsze i dadzą mniejsze plony. Klony jednak mogą produkować duże rośliny, przez hodowanie ich we wnętrzach późną zimą i wczesną wiosną, aby uzyskać lepszy początek sezonu wegetacyjnego. Klony nie rozwijają grubego korzenia centralnego, który wnika głęboko w ziemię. Jego celem jest stabilizowanie rośliny i pobieranie wody gruntowej gruntową, więc klony one bardziej podatne na silne wiatry i susze.

Nasiona na outdoor

Konopie wyhodowane z nasion są na ogół bardziej waleczne jako młode rośliny, w porównaniu do klonów. Rośliny z nasion marihuany są tolerancyjne na niskie temperatury i wilgotne warunki. Oznacza to, że wiosną można je sadzić bezpośrednio w ogrodzie , nawet w chłodniejszym i bardziej wilgotnym klimacie. Jeśli jednak zdecydujesz się, że wykiełkujesz je w domu, to przed przesadzeniem będą wymagały stwardnienia łodygi.

Główną wadą uprawy z nasion jest to, że nie ma gwarancji co z nich wyrośnie. Każde nasionko konopi jest wyjątkowe i będzie produkować inną roślinę. Jeśli nie wybierzesz konkretnej odmiany konopi, to nie możesz być pewnym finalnego produktu. Nawet nasiona tej samej odmiany od jednego producenta mogą rosnąć zupełnie inaczej. Jedna roślina będzie rosła szybciej i będzie większych rozmiarów, a druga roślina z tych samych nasion będzie rosła mniej energicznie – nie ma jednak reguły. Odmiany marihuany indica będą jednak mniejsze, niż odmiany sativa.

Regularne nasiona marihuany mogą produkować zarówno męskie, jak i żeńskie rośliny. Będziesz musiał sprawdzić ich płeć, gdy osiągną dojrzałość płciową i uśmiercić wszystkie samce. Męskie rośliny konopi wytwarzają pyłek, który zapładnia żeńskie rośliny. Kiedy już do tego dojdzie, kwiaty na żeńskich roślinach będą zawierały nasiona i będą miały mniejszą moc, a tego nie chcesz. Z tego powodu wiele osób wybiera feminizowane nasiona.

Mamy nadzieję, że masz już wystarczającą wiedzę, aby Twoja uprawa marihuany outdoor zakończyła się sukcesem. Uprawa i sadzenie konopi powinno być przyjemnym i satysfakcjonującym sposobem spędzania wolnego czasu. Pamiętaj, aby spędzać dużo czasu z roślinami i baw się dobrze! Najważniejsze – uprawiaj marihuanę tylko w krajach, gdzie jest to legalne – czyli na pewno nie w Polsce.

Ocena: 4.8/5. Z 6 głosów
Proszę czekać...

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o

Pan Pestka

Popularny Polecany sklep 

Dołączył 1 rok temu

 Nasiona marihuany /  Ruda Śląska / 761 odsłon

Sensi Seeds

Polecany sklep 

Dołączył 9 miesięcy temu

 Nasiona marihuany /  Amsterdam / 156 odsłon