Wyszukaj::
Top
 

Uprawa marihuany indoor: Przewodnik dla początkujących

Nasiona marihuany

.Jeśli interesuje Cię uprawa marihuany indoor, to musisz wiedzieć, że ilość informacji na temat hodowli konopi w pomieszczeniach może być przytłaczająca. Nasz przewodnik krok po kroku po uprawie marihuany indoor pomoże Ci w łatwy i przejrzysty sposób przyswoić wiedzę z zakresu hodowli.

Krok 1: Wyznacz miejsce do uprawy

Miejsce do uprawy marihuany indoor

Pierwszym krokiem w uprawie marihuany indoor jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni, w której można to zrobić. Ta przestrzeń nie musi być typowym pomieszczeniem dla uprawy; może znajdować się w szafie, namiocie, pokoju lub piwnicy. Pamiętaj, że musisz dostosować swój sprzęt (i rośliny), aby pasował do miejsca.

susz konopny CBD

Zacznij od małych rzeczy…

Podczas swojego pierwszego projektu “uprawa marihuany indoor” należy zacząć od małych projektów – z wielu powodów:

  • Im mniejsza powierzchnia, tym mniej kosztowny będzie zakup sprzętu
  • O wiele łatwiej jest monitorować kilka roślin niż kilkadziesiąt
  • Twoje błędy jako początkującego hodowcy będą mniej kosztowne
  • Pamiętaj, że większość nowych hodowców marihuany popełnia błędy i traci rośliny, z powodu szkodników lub chorób. Nieudana uprawa dwóch roślin spowoduje znacznie mniejszą złość, niż strata 15 roślin

…Ale myśl o dużych

Projektując przestrzeń, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ilość miejsca, którą będą potrzebowały Twoje rośliny, ale także oświetlenie, przewody wentylacyjne, wentylatory i inny sprzęt. Musisz także zostawić sobie wystarczająco dużo miejsca do pracy przy uprawie. Rośliny konopi indyjskich mogą podwoić, a nawet potroić swój rozmiar we wczesnym stadium kwitnienia. Upewnij się więc, że masz wystarczającą ilość miejsca.

Jeśli Twoja uprawa marihuany indoor jest namiotem lub szafą, możesz po prostu otworzyć je i wyciągnąć rośliny, aby nad nimi pracować; w przeciwnym razie musisz się upewnić, że zostawisz sobie miejsce, aby wsadzić ręce lub konewkę.

Czystość jest kluczowa

Upewnij się, że Twoja przestrzeń do uprawy jest łatwa w czyszczeniu; czystość jest ważna podczas uprawy indoor, więc polecane są powierzchnie łatwe do czyszczenia. Wykładziny, zasłony i surowe drewno są trudne do czyszczenia, więc jeśli to możliwe – unikaj tych materiałów.

Zapewnij szczelność

Kolejnym kluczowym elementem uprawy marihuany indoor jest szczelność pomieszczenia, w którym uprawiane sa konopie. Prześwity światła w okresie, kiedy roślina potrzebuje ciemności mogą spowodować, że rośliny będą wytwarzać męskie kwiaty. Pełna ciemność jest również niezbędna do procesu fotosyntezy.

Uprawa marihuany indoor – inne aspekty

Podejmując decyzję o uprawie marihuany indoor, należy pamiętać o następujących zmiennych:

Wygoda: musisz uważnie monitorować swoje rośliny. Codzienne sprawdzanie ich jest ważne, a początkujący będą chcieli się sprawdzać je kilka razy dziennie. Jeśli twoja uprawa będzie trudno dostępna, ten krok będzie utrudniony.

Obawy związane z temperaturą i wilgocią: Jeżeli miejsce, w którym Twoja uprawa marihuany indoor indoor jest bardzo ciepła lub bardzo wilgotna, będziesz mieć problemy z kontrolowaniem tych dwóch ważnych czynników. Zaleca się wybranie chłodnego, suchego miejsca z dostępem do świeżego powietrza z zewnątrz.

Ostrożność: Najprawdopodobniej będziesz chciał ukryć swoją uprawę przed wścibskimi sąsiadami i potencjalnymi złodziejami, więc pamiętaj, aby wybrać miejsce, w którym hałaśliwe wiatraki nie będą zwracały uwagi.

Krok 2: Światło i uprawa marihuany indoor

Jakość światła w twoim growboxie będzie jednym z najważniejszych czynników środowiskowym pod względem jakości i ilości twojej marihuany, więc dobrze jest wybrać najlepsze możliwe oświetlenie, na które możesz sobie pozwolić. Oto krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów lamp do uprawy marihuany indoor.

Lampy HPS – HID

Lampy HPS – HID (high intensity discharge) są standardem w uprawie marihuany dzięki swojej wydajności i wartości. Kosztują nieco więcej niż lampy żarowe lub fluorescencyjne, ale produkują dużo więcej światła na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej. I odwrotnie, nie są tak wydajne, jak oświetlenie LED, ale kosztują dużo mniej. Lampy HPS są jednak znane z dużego poboru mocy.

Dwa główne typy lamp HID stosowanych do uprawy marihuany to:

Lampa metalohalogenowa (MH) – wytwarza niebiesko-białe światło i jest zwykle stosowana podczas wzrostu wegetatywnego
Lampa sodowa (HPS) – wytwarza światło, które ma bardziej czerwono-pomarańczowe końcowe spektrum i jest używana podczas fazy kwitnienia

Oprócz żarówek, oświetlenie HID wymaga statecznika i maski / reflektora dla każdego światła. Niektóre stateczniki są przeznaczone do użytku z lampami MH lub HPS, podczas gdy wiele nowszych stateczników będzie działać z jednym i drugim modelem lamp.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na żarówki MH do fazy wegetatywnej i HPS do fazy kwitnienia, kup tylko HPS, ponieważ dostarczają więcej światła na wat. Stateczniki magnetyczne są tańsze niż stateczniki cyfrowe, ale są  mniej wydajne. Stateczniki cyfrowe są na ogół lepszym rozwiązaniem, ale są droższe. Uważaj na tanie cyfrowe stateczniki, ponieważ często nie są dobrze ekranowane i mogą wytwarzać zakłócenia elektromagnetyczne, które będą wpływać na sygnały radiowe i Wi-Fi.

Jeśli Twoja uprawa marihuany indoor nie jest na otwartej przestrzeni z dużą wentylacją, do zamontowania lamp potrzebne będzie chłodzenie, ponieważ żarówki HID wytwarzają dużo ciepła. Wymaga to wentylatorów wyciągowych i wtłaczających, które zwiększą początkowy koszt, ale znacznie ułatwią kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu do uprawy.

Świetlówki

Świetlówki fluorescencyjnie, w szczególności te wykorzystujące żarówki o wysokiej wydajności (HO) T5, są dość popularne wśród hodowców hobbystycznych. Zwykle są tańsze w zamontowaniu, ponieważ reflektor, statecznik i żarówki są zawarte w jednym produkcie. Nie wymagają systemu chłodzenia, ponieważ nie generują takiej ilości ciepła, jak układy HID. Główną wadą jest to, ze świetlówki są mniej wydajne, generują około 20-30% światła na wat zużytej energii. Przestrzeń to kolejna kwestia, ponieważ potrzeba około 19 metrowych żarówek T5 HO, aby uzyskać moc pojedynczej żarówki HPS o mocy 600W.

Lampy LED

Technologia diod elektroluminescencyjnych (LED) istnieje już od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno została przystosowana do tworzenia super wydajnych upraw marihuany indoor. Główną wadą diod LED do uprawy jest ich koszt: dobrze zaprojektowane oprawy mogą kosztować 10 razy to, co porównywalne ustawienie lamp HID. Korzyści są takie, że diody LED działają znacznie dłużej, zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, wytwarzają mniej ciepła, a najlepsze lampy LED generują pełniejsze spektrum światła, co może prowadzić do większej wydajności i lepszej jakości suszu.

Niestety, istnieje wiele tandetnych lamp LED, które są produkowane i sprzedawane hodowcom, więc zanim zdecydujesz się wydać swoją gotówkę, poszukaj polecanych produktów i przeczytaj ich recenzję.

Krok 3: Zapewnij konopiom powietrze

Rośliny potrzebują świeżego powietrza, aby się rozwijać, a dwutlenek węgla (CO2) jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Oznacza to, że będziesz potrzebował stałego strumienia powietrza wpadającego do growboxa oraz  wentylator wyciągający umieszczony w górnej części. Celem takiego rozwiązania jest usunięcie cieplejszego powietrza i przefiltrowanego powietrza, które wpłynęło dolnym wejściem.

Musisz mieć pewność, że temperatura pozostanie w komfortowym zakresie dla twoich roślin, pomiędzy 21 stopni C i 30 stopni C, kiedy światła są włączone i pomiędzy 15 stopniami F i 21 stopniami C, gdy są wyłączone. Niektóre odmiany konopi indyjskich (zazwyczaj odmiany indica) preferują dolną stronę zakresu, podczas gdy inne są bardziej chętne na wyższe temperatury.

Wielkość wentylatora zależy od wielkości przestrzeni do uprawy indoor i ilości ciepła generowanego przez system oświetleniowy. Systemy HID emitują dużo ciepła, zwłaszcza jeśli nie są zamontowane w obudowach chłodzonych powietrzem. Ludzie żyjący w cieplejszych krajach często włączają lampy w nocy, aby utrzymać niższą temperaturę w growboxie.

Zaleca się ustawienie świateł, włączenie ich, a następnie określenie, ile przepływu powietrza będzie potrzebne, aby utrzymać komfortową temperaturę dla roślin. Pozwoli ci to wybrać wentylator wyciągowy odpowiedni do Twoich potrzeb. W okresie kwitnienia rośliny zaczynają produkować intensywny zapach, więc do wentylatora wyciągowego możesz dodać filtr węglowy.

Na koniec, dobrym pomysłem jest utrzymywanie lekkiego wiatru w growboxie, ponieważ wzmacnia to łodygi roślin i tworzy mniej gościnne środowisko dla pleśni i latających szkodników. Wentylator mieszający montowany od boku oprócz tego, że skutecznie odstrasza latające szkodniki i wzmacnia łodygę, to jest również odpowiedzialny za mieszanie powietrza w pomieszczeniu uprawowym.

Krok 4: Uprawa marihuany indoor – podłoże uprawowe

Uprawa w pomieszczeniach oznacza, że masz do wyboru wiele różnych metod i czy są to dobre, staroświeckie doniczki pełne ziemi, czy też płyta z wełny mineralnej na tacy hydroponicznej, każde medium ma swoje zalety i wady. Tutaj zbadamy dwa najpopularniejsze podłoża uprawowe, które można wykorzystać.

Ziemia

Uprawa marihuany indoor najczęściej prowadzona jest w ziemii, ponieważ jest najmniej wymagająca, co czyni ją dobrym wyborem dla początkujących hodowców. Każda wysokiej jakości ziemia doniczkowa będzie dobra, o ile nie zawiera sztucznego nawozu o przedłużonym uwalnianiu, który nie nadaje się do uprawy marihuany.

Bardzo dobrym wyborem dla początkujących jest ziemia organiczna, wcześniej nawożona, na której może uprawiać rośliny konopi od początku do końca bez żadnych dodanych składników odżywczych, jeśli jest stosowana prawidłowo.

Podobnie jak w przypadku wszystkich upraw organicznych, metoda ta opiera się na zdrowej populacji mikoryz i bakterii glebowych. Ułatwia to przekształcenie materii organicznej w składniki odżywcze, które są przydatne dla rośliny. Alternatywnie można użyć zwykłej mieszanki gleby, a następnie użyć odżywek do roślin, gdy gleba będzie zubożona.

Hydroponika

Uprawa marihuany indoor coraz częściej odbywa się bezglebowo, dzięki hydroponicznej uprawie roślin konopi. Ta metoda wymaga karmienia rośliny stężonymi roztworami składników mineralnych, które są bezpośrednio absorbowane przez korzenie w procesie osmozy.

Technika ta prowadzi do szybszego pobierania składników odżywczych, prowadząc do szybszego wzrostu i większych plonów, ale wymaga również wyższej dokładności. Rośliny szybciej reagują na nadmiar lub niedostateczną ilość składników i są bardziej podatne na przepalenie odżywkami i blokowanie składników odżywczych.

Hydroponika wymaga wielu materiałów, w tym wełna mineralna, wermikulit, kamyki z glinki ekspandowanej, perlit i włókno kokosowe, a to tylko kilka z nich. Komercyjne bezglebowe mieszanki są powszechnie dostępne i zawierają dwa lub więcej z tych mediów, aby stworzyć zoptymalizowany miks do uprawy. Bezglebowe media mogą być stosowane w zautomatyzowanych instalacjach hydroponicznych lub w tych prostszych.

Krok 6: Konopie indyjskie potrzebują składników odżywczych

Rosnące kwiaty marihuany wymagają więcej nawozu lub składników odżywczych niż większość upraw.

Twoja roślina potrzebuje następujących podstawowych składników odżywczych (wspólnie określanych jako makroelementy):

Azot (N)
Fosfor (P)
Potas (K)

Te mikroelementy są również potrzebne, choć w znacznie mniejszych ilościach:

Wapń (Ca)
Magnez (Mg)
Żelazo (Fe)
Miedź (Cu)

Jeśli nie korzystasz ze wstępnie nawożonej gleby, będziesz musiał podawać odżywki co najmniej raz w tygodniu. Te składniki odżywcze są sprzedawane w postaci skoncentrowanego płynu lub proszku. Te mają być zmieszane z wodą i są podzielone na te do wzrostu wegetatywnego lub kwitnienia. Dzieje się tak dlatego, że konopie indyjskie zmieniają wymagania makroskładników odżywczych podczas cyklu życiowego. Konopie potrzebują więcej azotu podczas wzrostu wegetatywnego oraz więcej fosforu i potasu podczas produkcji kwiatów.

Większość makroskładników jest sprzedawana w dwuskładnikowym płynie, aby zapobiec wytrącaniu się niektórych pierwiastków. Wytrącanie to łączenie w obojętne ciało stałe, które nie jest możliwe do użycia przez roślinę. Oznacza to, że należy kupić dwie butelki (część A i część B) dla wzrostu wegetatywnego, oraz dwie butelki do kwitnienia, a także butelkę mikroelementów. Poza tymi podstawami, innym produktem odżywczym, który możesz potrzebować, jest suplement Cal / Mag, ponieważ niektóre szczepy wymagają więcej wapnia i magnezu niż inne.

Po zakupie niezbędnych składników odżywczych po prostu wymieszaj je z wodą zgodnie z etykietą i podlej rośliny tym roztworem. Powinieneś zawsze zaczynać od połowy zaleceń producenta, ponieważ odżywki mogą łatwo przepalić roślinę. Niemal zawsze gorsze jest przekarmienie twoich roślin niż ich niedożywienie. Z biegiem czasu nauczysz się “czytać” rośliny i będziesz widział oznaki niedoborów lub nadmiarów.

Krok 7: Podlewanie rośliny marihuany

Woda do podlewania marihuany jest niezwykle ważna w procesie całej uprawy? W zależności od twojej lokalizacji, woda może zawierać dużą ilość rozpuszczonych minerałów. Mogą one gromadzić się w strefie korzeniowej i negatywnie wpływać na pobieranie składników odżywczych. Woda może też zawierać grzyby lub inne patogeny, które nie są szkodliwe dla ludzi, ale może prowadzić do chorób korzeniowych.

Dodatkowo, woda w niektórych miejscach na świecie może mieć wysoki poziom chloru. Może być szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów żyjących w glebie. Z tych powodów wiele osób decyduje się na filtrowanie wody, której używają w swoich uprawach.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas podlewania marihuany, jest to, aby nie przelać.. Rośliny konopi indyjskich są bardzo podatne na chorobę, jaką jest grzyb korzenia, gdy gleba jest zbyt mokra. Nadmierne podlewanie to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących hodowców. Częstotliwość nawadniania roślin zależy od zastosowanego medium, wielkości roślin i doniczek, wilgotności i temperatury otoczenia. Niektórzy ludzie będą czekać, aż dolne liście rośliny zaczną lekko opadać, zanim wezmą się za podlewanie.

Gdy zdobędziesz doświadczenie i wiedzę, zmienisz swojego growboxa i sprzęt, aby lepiej pasował do twoich upodobań, nauczysz się technik uprawy i dowiesz się, które odmiany marihuany pasują do Twoich potrzeb. Mam nadzieję, że ten artykuł zapewni ci solidne podstawy wiedzy, niezbędne do rozpoczęcia uprawy. Pamiętaj, że uprawianie konopi jest mocno wciągające, więc ze swoimi roślinami spędzisz sporo czasu. Baw się dobrze!

Ocena: 4.3/5. Z 7 głosów
Proszę czekać...

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o

Sensi Seeds

Polecany sklep 

Dołączył 9 miesięcy temu

 Nasiona marihuany /  Amsterdam / 156 odsłon

Pan Pestka

Popularny Polecany sklep 

Dołączył 1 rok temu

 Nasiona marihuany /  Ruda Śląska / 761 odsłon