Kolorowe odmiany marihuany, czyli dlaczego niektóre szczepy są fioletowe?

fioletowe-odmiany-marihuany
Spis treści

Dlaczego niektóre odmiany marihuany mają fioletowy kolor? Głównym tego powodem jest środowisko i genetyka. Dziś dowiemy się jakie czynniki mają wpływ na ubarwienie marihuany i dlaczego niektóre szczepy są różnokolorowe.

Aby rośliny mogły mieć ubarwienie inne niż zielone, potrzebne są do tego czynniki genetyczne. Nazywają się one antocyjanami pochodzącymi z rodziny flawonoidów, które dostarczają fioletowego, niebieskiego lub czerwonego pigmentu. Te same antocyjany znajdziemy również w jagodach, czerwonej kapuście, winogronach, fiołkach i innych roślinach o kolorach innych niż zielonych.

Niektóre odmiany marihuany mają jednak wyższy poziom antocyjanów niż inne. Na przykład odmiana Granddaddy Purple ma genetycznie więcej antocyjanów, dlatego zazwyczaj rośliny te mają fioletowo lawendowe zabarwienie. Hodowcy, którzy chcą zachwycać się ciekawym ubarwieniem konopi, powinni zainteresować się takimi odmianami jak Purple Kush, Urkle Purple czy Blueberry.

Które szczepy konopi mają fioletowy, niebieski lub czerwony kolor?

Istnieje wiele odmian, które mają genetyczne predyspozycje do wysokiego poziomu antocyjanów, a najłatwiej rozpoznać je po nazwach, które zaczynają się od kolorów takich jak fioletowy, czerwony, niebieski lub różowy. Nie oznacza to, że te odmiany zawsze będą miały fantazyjne barwy, ale mają większe szanse, że tak się stanie.

Rośliny o niskim poziomie antocyjanu mogą wytwarzać inny zestaw kolorów w ostatnich tygodniach kwitnienia, z powodu cząsteczek zwanych karotenoidami. Są one odpowiedzialne za złote i żółte barwy, które rośliny mogą przyjąć się przed zbiorami, gdy chlorofil przestaje działać.

Jak konopie zmieniają kolor z zielonego na fioletowy?

Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, chlorofil jest tym, co nadaje roślinom zielony kolor. Chlorofil jest niezwykle ważny dla procesu fotosyntezy, podczas którego rośliny absorbują światło słoneczne. Gdy rośliny konopi dojrzewają, produkują mniej dominującego w chlorofil pigmentu i zaczynamy widzieć, że antocyjany zmieniają kolor rośliny w fioletowy, czerwony lub błękitny. Hodowcy powinni pamiętać, że istnieją specyficzne warunki środowiskowe, które powodują zatrzymanie produkcji chlorofilu.

Jakie inne czynniki środowiskowe wpływają na kolor marihuany?

Chociaż nie wszystkie szczepy konopi będą miały purpurowe, niebieskie lub czerwone zabarwienie, to te, które posiadają odpowiednią genetykę mogą to robić w pewnych warunkach środowiskowych. Powodem, dla którego konopie indyjskie produkują flawonoidy i antocyjany, jak zauważyli naukowcy, jest ochrona. “Kumulacja flawonoidów bierze udział w wielu aspektach wzrostu roślin”, napisali autorzy badania, “w tym odporność na patogeny, produkcję pigmentów i ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, co przyczynia się do wzrostu rozwoju pyłków i nasion”.

Informacje na temat produkcji antocyjanów w konopiach indyjskich są ograniczone. To, co wiemy, pochodzi w dużej mierze z doświadczeń związanych z uprawą konopi indyjskich i pomiaru produkcji antocyjanów w innych roślinach.

Po pierwsze, jest temperatura. Fioletowe, czerwone i niebieskie odcienie mogą pojawiać się w odpowiedzi na spadek temperatury, ponieważ produkcja chlorofilu zmniejsza się jesienią, gdy dni stają się zimniejsze. Badania nad innymi kwiatami wykazały, że wyższe temperatury niszczą wytwarzanie antocyjanów. Te same badania wykazały również, że wyższe poziomy pH prowadzą do zniszczenia pigmentów antocyjanów, co oznacza, że ​​mają tendencję do rozwoju w bardziej kwaśnych środowiskach.

Poziom pH określa, który pigment zdominuje roślinę:

  • Środowiska kwaśne wywołują czerwone i różowe zabarwienie
  • Purpurowe zabarwienie zachodzi w środowisku o neutralnego pH
  • Niebiescy stają się obecni z wyższymi poziomami pH
  • Żółty rozwija się w warunkach alkalicznych

Czy fioletowe odmiany są silniejsze?

Chociaż fioletowe szczepy marihuany mogą cieszyć oko, to niekoniecznie są one silniejsze, niż ich zieloni krewni. Rośliny o purpurowym kolorze są wystawione na działanie niższych temperatur, wiec mogą wytwarzać mniej THC.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments